W poniedziałek 8 lipca br. sprawnie i bezpiecznie zorganizowaliśmy akcję obrączkowania pięciu małych pustułek, które wykluły się w klatce umieszczonej na kominie wejherowskiej ciepłowni. Całą akcję przeprowadzili doświadczeni ornitolodzy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „SOKÓŁ” – Daria Podobajew i Wojciech Bajerowski.

„Dzięki obrączkowaniu wiemy, gdzie ten ptak leci, gdzie się gnieździ, a także czy wróci do nas, czy osiądzie w innym miejscu w Polsce lub na świecie” – mówi Daria Podobajew ze Stowarzyszenia „SOKÓŁ”

W wydarzeniu i zajęciach warsztatowych uczestniczyli najmłodsi mieszkańcy Wejherowa z przedszkola All About Kids, którzy w nagrodę za udział w akcji ekologicznej otrzymali: pamiątkowe dyplomy, maskotki pszczółki OPECÓŁKI oraz małe miodziki. Do przedszkola powędrowały także domki dla ptaków, które przekazała firma MŻM Budki lęgowe z Redy.

Gośćmi spotkania byli także: wicewojewoda Pomorski Emil Rojek, zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku, a także przedstawiciele wydziałów ochrony środowiska z Wejherowa, Gdyni i KZG „Dolina Redy i Chylonki”.

„To zaobrączkowanie jest pewnego rodzaju pretekstem, żeby też trochę powiedzieć o modernizacji ciepłowni, o dekarbonizacji. W ten sposób pokazujemy, że również Wejherowo zmienia się podążając w kierunku zielonej transformacji”- dodaje Emil Rojek, wicewojewoda pomorski.

OPEC dostarcza ciepło do mieszkańców: Gdyni, Rumi, Redy, Wejherowa a także do gminy Kosakowo. Jednak Wejherowo to miejsce szczególne, bowiem tu firma jest zarówno producentem, jak i dystrybutorem ciepła. „W tym szczególnym miejscu dzisiejsza uroczystość ma dla nas znaczenie symboliczne. Pierwszy raz w historii wejherowskich Nanic wykluło się nam 5 piskląt sokołów pustułek, które mamy nadzieję, że staną się twarzą pozytywnych zmian zmierzających szybko w kierunku zeroemisyjności” – podsumowuje prezes OPEC Wojciech Folejewski.

Dodatkową atrakcją i dowodem na dbałość o bioróżnorodność był pokaz pszczelarski Wojciecha Albeckiego, podczas którego można było m.in. posmakować miodu z wejherowskiej pasieki, znajdującej się na terenie zakładu ciepłowniczego.

Ogłaszamy plebiscyt na imiona dla wejherowskich pustułek!

Zachęcamy bardzo serdecznie do wysyłania propozycji imion do 19 lipca br. na adres: pr@opecgdy.com.pl

Nie znamy płci pustułek. Otrzymały one obrączki identyfikacyjne z numerami: J5T, J6T, J7T, J8T i J9T. Po rozstrzygnięciu plebiscytu przypiszemy imiona do poszczególnych numerów. Dla zwycięzców przygotujemy atrakcyjne nagrody.

Gorąco zachęcamy do udziału w naszej zabawie!