Rzeźba psa Baltica została w poniedziałek 24 czerwca br. odsłonięta w marinie Yacht Parku w Gdyni. Ponad 14 lat temu zwierzę dryfowało na lodowej krze na Bałtyku i zostało uratowane przez załogę statku badawczego. W uroczystości uczestniczył Adam Buczyński, który zaopiekował się wtedy zwierzęciem.

HISTORIA:

Psiak przeżył, dryfując na lodowej krze na Bałtyku, uciekając wcześniej od huku petard. Został uratowany przez załogę statku badawczego Baltic 15 mil morskich od brzegu. Po zejściu na ląd przygarnął go Adam Buczyński.

Pies Baltic zyskał nie tylko ogólnopolski, ale i światowy rozgłos, a ojego historii było głośno w: europejskich, australijskich, amerykańskich mediach – NBC, CNN i dziennik „USA Today”.

Baltic odszedł w 2017 r. Żył ok. 15 lat. Powstała o nim sztuka, a później też książka.

Autorką projektu rzeźby jest Kinga Księżopolska. Opiekę artystyczną i wykonanie powierzono Igorowi Duszyńskiemu, nauczycielowi rzeźby w Liceum Plastycznym w Orłowie. Rzeźba powstała z inicjatywy gdyńskich klubów rotariańskich: klubu Rotary Gdynia i klubu Rotary Gdynia-Orłowo, przy wsparciu darczyńców, w tym przedsiębiorstwa OPEC.

Rzeźba Baltica jest czwartą, która powstała w ramach akcji „Zobaczyć świat rękoma”, a wszystkie elementy posiadają specjalne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.