ŚRODOWISKO
Jesteśmy ekspertami w dziedzinie dostaw bezpiecznej energii w regionie. Działamy w kierunku ograniczenia śladu węglowego OPEC poprzez maksymalne wykorzystanie zasobów energii odnawialnej, zaspokajając potrzeby Klientów w zakresie dostawy ciepła i chłodu w sposób niezawodny, zasobooszczędny, ograniczając i dążąc do eliminacji paliw kopalnych oraz racjonalnie wykorzystując energię elektryczną, wodę i ciepło. Budujemy wśród pracowników OPEC oraz w otoczeniu firmy świadomość odpowiedzialności za środowisko i za jakość życia kolejnych pokoleń. Naszą misją jest zapewnienie komfortu cieplnego – w domach, przedsiębiorstwach i instytucjach regionu – opartego na bezpiecznej i neutralnej dla klimatu technologii zielonej energii, efektywnym kosztowo bilansie energetycznym oraz fachowej opiece energetycznej, świadczonej w synergii kompetencji zespołu i nowoczesnych technologii.
Jesteśmy zaangażowani w energię odnawialną. Damy szansę lokalnym społecznościom i firmom na wykorzystanie jej potencjału, bez martwienia się o negatywny wpływ na klimat lub los przyszłych pokoleń. Naszą ambicją jest pozyskanie wystarczającej ilości energii odnawialnej, aby zapewnić zieloną energię cieplną co najmniej połowie mieszkańców regionu do 2040 roku.
Gospodarka odpadowa jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz wprowadzoną procedurą Systemu Zarządzania Środowiskowego. Dodatkowo Przedsiębiorstwo od lat prowadzi selektywną zbiórkę odpadów w każdym obiekcie. Powstałe odpady segregujemy na frakcje: plastik, makulatura, szkło i bioodpady. Staramy się ograniczać zużycie plastiku. W ślad za tym zrezygnowaliśmy z wykorzystywania jednorazowych plastikowych naczyń, zastępując je materiałami biodegradowalnymi.
20 czerwca 2018r. OPEC został zarejestrowany w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami – BDO – otrzymując nr rejestrowy 000024491.
OPEC Sp. z o.o. prowadzi gospodarkę wodno-ściekową zgodnie z umowami z przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi działającymi na terenie działalności Firmy – na pobór wody na cale bytowe i przemysłowe oraz odprowadzanie ścieków.
Jakość ścieków komunalnych wprowadzanych do kanalizacji sanitarnej badana jest dwa razy w roku. Zakres analiz, warunki poboru próbek ścieków oraz punkty kontrolno-pomiarowe wyszczególnione są w umowach z przedsiębiorstwami. Analiza jakościowa ścieków wykonywana jest w oparciu o parametry: odczyn pH, ChZT, chlorki, azot ogólny, zawiesina ogólna i odbywa się zgodnie z metodykami referencyjnymi.
ZIELONY ŁAD
Celem głównym projektu jest wprowadzenie OPEC na ścieżkę
systematycznej redukcji śladu węglowego.
Perspektywa globalnych zmian klimatycznych oraz wdrożenia przez Unię Europejską koncepcji Europejskiego Zielonego Ładu, oznaczającego stopniową rezygnację z emisji gazów cieplarnianych w tym przede wszystkim CO 2 i zeroemisyjność do 2050 roku, obliguje OPEC do przygotowania działań umożliwiających osiągnięcie tego celu.
Emisje CO 2 generowane przez OPEC (około 100 000 tCO 2 e rocznie) pochodzą w dużym stopniu z posiadanych ciepłowni (przede wszystkim z Ciepłowni Nanice w Wejherowie). Dodatkowo dystrybucja czynnika grzewczego na duże odległości i wysokości a także działalność operacyjna firmy, generują znaczne straty również związane z emisyjnością.
Przewiduje się też, że OPEC będzie poddany też presji rynkowej ze strony wdrażania nowych technologii, dystrybucji źródeł energii i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Z tych względów 14 lipca 2020 grono pracowników OPEC stworzyło misję projektu:
Misją projektu Zielony Ład jest ograniczenie śladu węglowego OPEC poprzez zaspokajanie potrzeb klientów w zakresie dostawy ciepła i chłodu w sposób niezawodny, zasobooszczędny, ograniczając i dążąc do eliminacji paliw kopalnych oraz racjonalnie wykorzystując energię elektryczną, wodę i ciepło.
Chcemy zbudować wśród pracowników OPEC oraz w otoczeniu Firmy świadomość odpowiedzialności za środowisko i za przyszłość kolejnych pokoleń.