W środę 21 sierpnia br. prezes OPEC Wojciech Folejewski wraz z Łukaszem Kossem, dyrektorem ds. produkcji i eksploatacji sieci oraz Markiem Dawidowskim, dyrektorem ds. rozwoju technologii i efektywności energetycznej odbyli koleżeńską wizytę w Pruszczańskim Przedsiębiorstwie Ciepłowniczym PEC Sp. z o.o. w Pruszczu Gdańskim.
W trakcie spotkania prezes zarządu PEC Pruszcz Gdański, Sławomir Olkiewicz, przedstawił drogę swego przedsiębiorstwa w kierunku dekarbonizacji. Warto zauważyć, że już od wielu lat w Pruszczu nie używa się węgla. Praktycznie cały system, oparty na rozproszonych, kilku źródłach ciepła pracującym na jedną sieć ciepłowniczą. W źródłach tych spala się gaz ziemny. Do grona w/w źródeł zalicza się również układ wysokosprawnej kogeneracji opartej na gazowych silnikach, MTU (z rodziny RR). Co ciekawe PEC Pruszcz Gdański posiada jeszcze kilka układów opartych na sieciach ciepłowniczych i kilkadziesiąt źródeł ciepła pracujących dla budynków, w których są zainstalowane. Wizyta na obiekcie kogeneracyjnym pozwoliła poznać proces projektowania i budowy tego nowoczesnego obiektu, który został zrealizowany w 2 lata. Co ważne, instalacja została wyposażona w dodatkowe tłumiki, ze względu na bliską odległość budynków mieszkalnych, a także 3 zasobniki ciepła o pojemości 160 m3 (razem 45 GJ) oraz zestaw pięciu pomp ciepła firmy Robur o łącznej mocy ok. 180 kW. W opinii prezesa S. Olkowicza układ działa bardzo sprawnie, efektywnie i zapewni zwrot z inwestycji (ok. 16 mln PLN) w około 5 lat.
Oto jak podsumował wizytę Prezes PEC Pruszcz Gdański, Sławomir Olkiewicz: „bardzo ważną przesłanką budowy układu wysokosprawnej kogeneracji było otworzenie dodatkowej działalności biznesowej opartej na rynkowych wycenach energii elektrycznej oraz uzyskanie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego, co przełożyło się na skokowy wzrost zainteresowania ciepłem systemowych przez developerów realizujących inwestycje na terenie Pruszcza Gdańskiego. Posiadanie układu kogeneracji pozwala bardziej elastycznie kształtować ceny ciepła sieciowego przez co nasi klienci przez długi czas nie musieli korzystać z osłonowych mechanizmów ustawowych, czyli mają atrakcyjną cenę dostawy ciepła”
Przedstawiamy poniżej najważniejsze spostrzeżenia naszych przedstawicieli dotyczące wizyty w PEC Pruszcz Gdański.
Prezes OPEC, Wojciech Folejewski: „Moją uwagę zwróciło wielkie doświadczenia PEC Pruszcz Gdański w zakresie kontraktacji zakupu gazu i sprzedaży energii elektrycznej, w tym uwolnienie się od dominatów PGNiG i Energi na rzecz partnera alternatywnego (Fortum). Pruszcz wypracował dobre mechanizmy zarządzania kontraktacją, zapewniającą wysoką efektywność ekonomiczną z systemu kogeneracyjnego i oferowanie odbiorcom usługi w atrakcyjnej cenie ok. 109 zł/GJ”
Dyrektor Łukasz Koss: „Moim zdaniem na szczególną uwagę zasługuje ergonomiczny układ ułożenia na poszczególnych piętrach urządzeń wytwórczych kogeneracji przetwarzających energię gazową w cieplną i elektryczną. Przyczynia się to do komfortowej i bezpiecznej pracy eksploatacyjnej elektryków, automatyków i technologów. Na wyróżnienie zasługuje również uzyskanie niskiej temperatury spalin 60 st. C, przy zastosowaniu dodatkowego układu odzysku ciepła ze spalinach wylotowych”.
Dyrektor Marek Dawidowski: „Z mojej perspektywy na słuszną uwagę zasługuje fakt samodzielniej realizacji zakupowej i kontraktacyjnej mediów i efektywność ekonomiczna pracy kogeneracji. Potwierdza to moje przekonanie o wyborze silników w zastępstwie dla kotłów gazowych. Przy modelu taryfowym wydaje się to opłacalne przedsięwzięcie. Natomiast odzysk ciepła z pomieszczeń silników zapewnia udział odnawialnej energii, co przyczynia się do pozyskania statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego”.