Na przełomie października i listopada zakończono proces montażu i rozruchu pompy ciepła firmy Mitsubishi na stacji wymiennikowej „Wiosna Ludów”, po którym nastąpiły ok. tygodniowe testy współpracy urządzenia z instalacją zewnętrzną ciepłej wody użytkowej, których przebieg można było obserwować w naszym systemie zdalnego monitoringu. Testy wykazały, że urządzenie oraz cały układ jest w stanie utrzymać temperaturę ciepłej wody użytkowej na odpowiednim poziomie, nawet w momentach szczytowego rozbioru, z zachowaniem komfortu dla klienta końcowego. Samo przełączenie między węzłem c.w.u., a układem pompy ciepła jest dla klienta niezauważalne. Ponadto, testy pozwoliły na wyciągnięcie wstępnych wniosków eksploatacyjno-optymalizacyjnych, które będą zaimplementowane podczas pracy urządzenia latem. W tym miejscu należy również zaznaczyć, że zamontowana pompa ciepła zwiększa bezpieczeństwo klienta końcowego, ponieważ w przypadku ewentualnej awarii lub prac modernizacyjnych sieci istnieje możliwość zapewnienia odbiorcom ciepłej wody użytkowej na czas trwających prac.
Dla osób, które nie są zaznajomione z inwestycją przedstawiamy pokrótce zarys techniczny i ideę, która przyświecała montażowi pompy ciepła na SW „Wiosna Ludów” w Gdyni Redłowie:
Nowy układ ma być włączony do pracy w okresie letnim (po sezonie grzewczym) – związane jest to ze stosunkowo niewielką mocą zamówioną ciepłej wody użytkowej, ok. 63 kW, w stosunku do sieci przyłączeniowej stacji, w skład której wchodzi ok. 23 m sieci preizolowanej DN 125 [mm] i ok. 220 m sieci tradycyjnej DN 200 [mm]. Zobrazowanie sieci, budynku stacji i odbiorców do niej przyłączonych prezentujemy na dołączonym do artykułu schemacie. Wiele osób może spytać: „Dlaczego nie zainstalowano fotowoltaiki, jak było to planowane w pierwotnym rozwiązaniu?” Otóż podczas prac związanych z montażem pompy ciepła zaobserwowano, iż roślinność rosnąca obok stacji, mimo mocnego jej przycięcia na wiosnę, bardzo szybko odzyskuje swoją pierwotną wysokość, a przez to może powodować okresowe zacienienie paneli, powodując spadek produkcji energii elektrycznej. Z tego też powodu montaż paneli fotowoltaicznych został wstrzymany, choć nie wykluczony w przyszłości. Dodatkowo, podczas prac związanych z montażem pompy ciepła przeprowadzono remont wnętrza stacji oraz delikatną modernizację samego węzła, głównie w zakresie obiegu cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Obieg ten otrzymał nową pompę, która posiada możliwość zewnętrznego sterowania i w założeniach ma pozwolić na obniżenie strat ciepła na nitce cyrkulacyjnej wody.
Na koniec przekazujemy podziękowania naszym koleżankom i kolegom – pracownikom działów zaangażowanych w realizację projektu, w szczególności Działu Rozwoju Technologii (RT), Działu Kotłowni i Pomp Ciepła (RK), Działu Rejonu Eksploatacji Wschód (ERE) oraz Działu Automatyki i Elektryki (EA). Z racji tego, że projekt realizowany był w większości siłami własnymi OPEC, a urządzenie tego typu było pierwszym montowanym w firmie, pojawiły się pewne niespodziewane problemy, które były w sposób możliwie szybki rozwiązywane, dzięki czemu możliwe było terminowe uruchomienie urządzenia przez serwis zewnętrzny (uruchomienie zostało potwierdzone protokołem bez uwag).
Prezes OPEC podkreśla: Mamy więc w systemie OPEC pierwszą, z prawdziwego zdarzenia i w pełni funkcjonalną, przemysłową pompę ciepła – to bardzo dobra wiadomość, nie tylko z perspektywy unowocześniania naszych możliwości technicznych. Instalacja to posłuży bowiem jako własne laboratorium badawczo – rozwojowe, pozwalające edukować w zakresie praktycznym naszych pracowników, którzy poszerzają wiedzę i umiejętności w aspekcie instalacji oraz eksploatacji tych nowoczesnych urządzeń OZE.