Koniec lat 20-tych i lata 30-te XX wieku to okres intensywnej rozbudowy nowego miasta, jakim od 1926 roku stała się Gdynia, a także  czas rozkwitu modernistycznej architektury gdyńskich kamienic. Budynki te wyposażano w centralne ogrzewanie (kaloryfery), które było ogrzewaniem wodnym. Wodę tę podgrzewano w grzewczych kotłach, umieszczonych w piwnicach każdego domu.
W celu zabezpieczenia coraz większych potrzeb cieplnych dla rosnącego miasta w 1961 roku powołano Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – MPGC, od 1974 roku OPEC. W roku 1963 Gdynia jako trzecie miasto w Polsce, po Warszawie i Krakowie, otrzymała ciepło ze skojarzonego źródła.
Historia Gdyni to również historia gdyńskiego ciepłownictwa, które nierozerwalnie kojarzy się z naszym przedsiębiorstwem. Dzisiaj OPEC to nowoczesna firma, która śmiało wdraża innowacyjne technologie oraz szuka zielonych rozwiązań. Nie zwalnia nas to jednak z szacunku dla przeszłości i próby zachowania w pamięci, obecnych i przyszłych, pokoleń stosowanych niegdyś technologii, dotyczących produkcji i dystrybucji ciepła oraz „akcesoriów” ciepłowniczych.
W październiku br. otrzymaliśmy od właściciela kamienicy przy ul. Świętojańskiej nr 10 w Gdyni żeliwny kaloryfer z roku 1928. Zamierzamy ten prawie 100-letni eksponat odnowić i zaprezentować gościom odwiedzającym mury naszej firmy. Fakt, że kaloryfer ten nie trafił na śmietnik, tylko ma szansę na „nowe życie” stał się dla nas inspiracją do gromadzenia materialnych śladów rozwoju ciepłownictwa na przestrzeni minionych lat.
Zachęcamy wszystkich posiadających dawne elementy ogrzewania, ciekawe rozwiązania, książki bądź zdjęcia dotyczące rozwoju ciepłownictwa do kontaktu z nami pod adresem pr@opecgdy.com.pl