Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia (PPNT Gdynia), OPEC (Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej) oraz parkowa firma GAZUNO podpisały 23 października list intencyjny, dotyczący współpracy mającej na celu pozyskanie finansowania na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań. Działania te pozwolą odzyskiwać ciepło technologiczne i wykorzystywać je do ogrzewania m.in. parkowych pomieszczeń. Ta wspólna inicjatywa to ważny krok w stronę zwiększania efektywności energetycznej Gdyni, a także jej zrównoważonego rozwoju.
Szansą nowe technologie
PPNT Gdynia, jako największy park technologiczny w Polsce i certyfikowany ośrodek innowacji, w partnerstwie z OPEC oraz GAZUNO zamierza wprowadzić innowacyjne rozwiązania w zakresie odzyskiwania ciepła technologicznego. Rozwiązanie projektowane przez GAZUNO ma umożliwić efektywne wykorzystanie nadwyżki ciepła powstającej w procesach technologicznych, przyczyniając się do redukcji zużycia energii oraz obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Dzięki nowym technologiom tracone ciepło, zamiast być wyrzucane w atmosferę, miałoby zostać wtłoczone z powrotem do miejskiej infrastruktury ciepłowniczej.
Wdrożenie projektu zrealizuje OPEC Sp. z o.o. – kluczowy dostawca ciepła na terenie Gdyni, Rumi, Wejherowa oraz części gminy Kosakowo.
– Proponowane przez GAZUNO rozwiązania doskonale wpisują się w naszą strategię zrównoważonego rozwoju oraz świadomego gospodarowania energią. Szacujemy, że wdrożenie nowego systemu pozwoli nam na znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania w najbliższych latach, co z kolei umożliwi dalszy rozwój Parku oraz wspieranie innowacyjnych projektów – mówi Anna Borkowska, dyrektorka PPNT Gdynia.
GAZUNO, firma działająca na terenie PPNT Gdynia, specjalizuje się w projektowaniu i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań z zakresu odzyskiwania energii cieplnej oraz efektywnego zarządzania zasobami. Dzięki połączeniu know-how GAZUNO i doświadczenia OPEC, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia ma szansę stać się przykładem nowoczesnego podejścia do zarządzania energetyką na poziomie lokalnym.
Wspólnie na rzecz zrównoważonego rozwoju
– PPNT to wyjątkowy obiekt, także z perspektywy OPEC. Jesteśmy tutaj naturalnym dostawcą i operatorem ciepła, czujemy się także odpowiedzialni, aby był to kompleks nowoczesny energetycznie, przyjazny środowisku oraz otwarty na innowacje technologiczne, które mogą być wdrażane z naszym zaangażowaniem. Współpraca podmiotów z różnych sektorów gospodarki jest dzisiaj koniecznością, ale też czymś dla nas, w OPEC naturalnym. Cenne jest, że poprzez wykorzystywanie innowacyjnych technologii minimalizujemy marnowanie zasobów. Poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań służących ochronie środowiska to oczywisty etap dochodzenia do neutralności klimatycznej, co jest zgodne z przyjętą „Strategią OPEC 2023-2040” – podsumowuje Wojciech Folejewski, prezes OPEC.
O randze tego przedsięwzięcia mówi Bartłomiej Austen, wiceprezydent Gdyni: – To projekt modelowy; trzy gdyńskie podmioty łączą swoje potencjały i zasoby, by działać we wspólnym celu: optymalizacji efektywności energetycznej naszego miasta. To świetna inicjatywa, zasadna zarówno z ekonomicznego punktu widzenia, jak i długoterminowego rozwoju Gdyni, w duchu zrównoważonego rozwoju. Kluczowe na tym etapie jest więc znalezienie możliwych źródeł jej finansowania, aby mogła przejść z etapu planowania do wdrożenia.