Wrzesień upłynął pod znakiem dwóch warsztatów technologicznych – w Sztokholmie oraz Göteborgu, organizowanych przez Stockholm Exergi oraz Szwedzką Radę ds. Ciepłownictwa, w ramach projektu Sustainable Heating & Cooling by Sweden. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze szwedzkimi rozwiązaniami w zakresie wykorzystania wielkoskalowych pomp ciepła, które od wielu lat uzupełniają system ciepłowniczy, oparty przede wszystkim na produkcji ciepła i prądu elektrycznego z kogeneracji biomasowej, wykorzystującej odnawialne źródła energii.
Niska cena ciepła w Szwecji jest rezultatem braku sezonowości przychodów dzięki produkcji chłodu latem, także przy wykorzystaniu pomp ciepła, co bardzo korzystnie działa na rynek wytwórców i odbiorców energii zapewniając harmoniczny i dynamiczny rozwój.
Podkreślono fundamentalne znaczenie dla efektywnego zarządzania energią przez odbiorców, innowacyjne systemy magazynowania ciepła nie tylko przez wytwórców, ale i klientów oraz technologie wspierające redukcję zapotrzebowania mocy w godzinach szczytu. Wizyty podkreśliły również znaczenie ścisłej współpracy przedsiębiorstw sektora energetycznego i klientów w transformacji energetycznej, zmierzającej globalnie w kierunku elektryfikacji.