W poniedziałek 9 września został uruchomiony generator ClO2 (dwutlenku chloru) Oxiperm OCD 162-10 firmy Grundfos. To pierwsze tego typu urządzenie zainstalowane w naszej firmie, służące do dezynfekcji chemicznej ciepłej wody użytkowej. Naszym głównym celem jest likwidacja bakterii legionella, występującej w zewnętrznej instalacji odbiorczej. Urządzenie weszło w skład technologii węzła grupowego zlokalizowanego przy ul. Ledóchowskiego 6 w Gdyni – ERN.

Zainstalowany Oxiperm jest automatycznym systemem do wytwarzania dwutlenku chloru o wydajności 10 g/h. Dwutlenek chloru jest wytwarzany z dwóch wyjściowych produktów chemicznych – rozcieńczonego kwasu solnego (HCl) i rozcieńczonego roztworu chlorynu sodowego (NaClO2). Powstający roztwór dwutlenku chloru jest gromadzony w zintegrowanym zbiorniku i dozowany do strumienia wody, w zależności od potrzeb, przez pompę dozującą. Dozowanie jest proporcjonalne do przepływu objętościowego, w taki sposób, że wymagane stężenie dwutlenku chloru w wodzie pitnej jest utrzymywane na stałym poziomie – w naszym wypadku 0,2 mg/l.

Zwalczanie bakterii legionella wymaga zastosowania specjalnych środków, ponieważ bakterie te potrafią adaptować się do warunków zabójczych dla wielu organizmów  i są przeważnie odporne na działanie środków bakteriobójczych. Najbardziej efektywną metodą walki z legionellą jest zastosowanie dwutlenku chloru ponieważ:

  • dwutlenek chloru ma działanie dezynfekcyjne dużo bardziej skuteczne, niż chlor w identycznym stężeniu i nie jest zależny od wartości pH;
  • przedłużone działanie dwutlenku chloru zapobiega także skażeniu wtórnemu w przypadku braku przepływu wody;
  • nie powstają toksyczne chloraminy lub związki trójchlorowcopochodne (TCM), a smak i zapach wody nie ulegają zmianie;
  • kluczową zaletą dwutlenku chloru jest to, że atakuje on i niszczy zarówno wolne czynniki chorobotwórcze, jak i biofilm.