Odsłonięcie miniatury M/S Batory.

Kluby Rotary Gdynia, Klub Rotary Gdynia Orłowo, Klub Rotary  Gdańsk-Sopot-Gdynia oraz Lions Club Gdynia zapraszają na uroczystość odsłonięcia makiety statku pasażerskiego M/S Batory w skali 1:50, która odbędzie się dnia 15 listopada 2017 r. (środa)  o godz. 12:00, na Skwerze im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, w pobliżu Muzeum Emigracji.

Klub Rotary International Gdańsk – Sopot – Gdynia od 2012 roku realizuje program dla osób niewidomych „Zobaczyć Świat Rękoma”, polegający na budowie makiet z brązu najbardziej znanych zabytków historycznych Trójmiasta. Celem projektu jest zmniejszanie barier wynikających z niepełnosprawności, a także kultywowanie pamięci o wydarzeniach ważnych dla Gdyni i kraju.

W 2014 roku w/w  Kluby Rotary oraz OPEC Sp. z o.o. podpisały porozumienie o współpracy, w wyniku którego w  2016 roku wykonano makietę zabytkowego niszczyciela ORP Błyskawica, natomiast w tym roku prezentujemy efekt kolejnego projektu – makietę statku pasażerskiego  M/S Batory.

Data listopadowa nie jest przypadkowa, bowiem w tym miesiącu roku 1933 „Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe S.A.” podpisały umowę z włoską stocznią na budowę statku pasażerskiego. W latach 1936 – 1969 M/S Batory pływał po morzach całego świata wożąc pasażerów, żołnierzy i dyplomatów. Statek nazywano „Lucky Ship” ponieważ wsławił się w czasie wojny przewiezieniem 480 dzieci z Anglii do Australii i skarbów wawelskich oraz rezerw złota Banku Anglii do Kanady.

Lokalizacja makiety statku również nie jest przypadkowa. To tutaj tysiące emigrantów żegnało swój kraj przed rejsem w poszukiwaniu lepszego życia. Makieta upamiętnia te dramatyczne chwile rozstania z ojczyzną.

Projekt został sfinansowany przez Rotary Klub Gdynia, Rotary Klub Gdynia Orłowo   oraz  Rotary Klub Gdańsk – Sopot – Gdynia ze środków własnych klubów oraz dzięki wsparciu miasta Gdyni, a także firm i osób prywatnych.

Autorzy mianiatury (projekt i wykonanie) – Stanisław oraz Michał Wysoccy.

Koszt projektu: blisko 95 000 PLN.

Drukuj