Leśna Pasieka OPEC ratuje pszczoły

„Co trzeci kęs, jaki bierze do ust człowiek, zawdzięcza owadom zapylającym rośliny, głównie pszczołom. Tymczasem w ostatnich latach te miododajne stworzenia giną miliardami”. *

Reagując na masowe wymieranie pszczół nasze przedsiębiorstwo podjęło się dosyć nowatorskiego pomysłu ekologicznego. Jako jeden z celów środowiskowych Zintegrowanego Systemu Zarządzania w roku obrachunkowym 2017–2018, przyjęto wzrost populacji pszczół w warunkach miejskich. Firma znana jest z szeregu działań służących ochronie środowiska naturalnego, ale ten projekt zdecydowanie wykracza poza standardowe działania.

I tak oto, wraz z przyjściem wiosny w okolicach Demptowa, w lesie na terenie komory
K-608, powstała Leśna Pasieka OPEC. Ustawiono tam sześć kolorowych uli, w których zamieszkało sześć pszczelich rodzin, rasy Buckfast.  Gatunek ten pochodzi z pasieki brata Adama, benedyktyńskiego mnicha opiekującego się niegdyś pasieką w angielskim opactwie Buckfast Abbey w Buckfasleight.  Rasa ta uchodzi za nieagresywną, z uwagi na to, że pszczoły tego gatunku się nie roją.
Z doświadczenia już możemy poświadczyć, że do uli można podejść bez rękawic i kapelusza.

Pasieką opiekuje się Pan Wojtek Albecki, pszczelarz z 20 – letnim doświadczeniem, który jest członkiem Polskiego Związku Pszczelarskiego.

W czerwcu br. w siedzibie firmy odbyło się spotkanie z Panem Wojtkiem, który zaprezentował zainteresowanym ciekawy wykład z życia pszczół wraz z pokazem szklanego ula, z królową i jej robotnicami. W trakcie spotkania można było skosztować leśnego miodu z pierwszych zbiorów.

Jest to miód wielokwiatowo – spadziowy, który charakteryzuje się dobrymi właściwościami, m.in. małą zawartością wody tj. około 15 %. Podczas spotkania wybrano również etykietę na słoik miodu. Wygrał projekt o największej ilości głosów. Pierwsze zbiory leśnego miodu przeznaczono na cele degustacyjne oraz reprezentacyjne firmy.

*  (K. Kowalski, http://www.rp.pl/Plus-Minus/302169935-Pszczoly-gina-miliardami—czy-usmierca-tez-ludzkosc.html)

Drukuj