Solidarni z Ukrainą

Wszyscy musimy być patriotami, jeśli chcemy pomóc Ukrainie

Drodzy Państwo, w obliczu  agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę pragniemy wyrazić swoje oburzenie i jednoznaczne potępienie takich działań. Jednocześnie solidaryzujemy się z dzielnie broniącym swej ojczyzny narodem Ukrainy. Jako społeczność firmy OPEC włączamy się w pomoc dla ofiar wojny i mamy nadzieję, że  swoją postawą możemy wpłynąć na losy nas wszystkich.

Ze względu na zagrożenia humanitarne i gospodarcze wynikające z wojny w naszym przedsiębiorstwie rozpoczął prace specjalny Zespół kryzysowy dla zapewnienia ciągłości usług w zakresie bezpieczeństwa dostaw ciepła, w ramach którego aktywnie działa Zespół ds. wsparcia charytatywnego dla potrzeb obywateli Ukrainy. Staramy się pomagać mądrze, skupiając się również na działaniach długofalowych.

Co musimy zrobić w dłuższej perspektywie czasu?

Skutki wojny odczujemy wszyscy. My, Polacy również. Zagrożone są dostawy surowców z Rosji. Przypomnijmy, że udział dostaw z Rosji w imporcie całkowitym Polski to:

 55% gaz ziemny

66% ropa naftowa

75% węgiel kamienny

Zastąpienie dostaw z Rosji będzie możliwe, ale to potrwa. Na szczęście od lat pracujemy nad dywersyfikacją dostaw surowców wykorzystywanych w energetyce. Całkowite uniezależnienie się od Rosji jest możliwe, ale czeka nas trudny i długi proces, który będzie wymagał zaangażowania i pewnych wyrzeczeń. Dlatego naszym wspólnym obowiązkiem jest teraz oszczędność. Oszczędzajmy gdzie się da. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na produkty ropopochodne, czyli głównie transport. Minimalizujmy zatem korzystanie z samochodów. Transport publiczny w naszych miastach jest doskonale zorganizowany. Oszczędzajmy energię elektryczną, o tym chyba już wszyscy wiemy. Rzecz jasna, musimy także oszczędzać energię cieplną. Jak to robić? Wystarczy przeszukać zasoby Internetu, bo wiedza na ten temat jest ogólnie dostępna.

Szukajmy sprawdzonych, oficjalnych źródeł wiedzy na temat stanu zapasów surowców. Nie dajmy się manipulować dezinformacji, która będzie się szerzyła po to, by wprowadzić panikę i niekontrolowane nadmierne zakupy, np. na stacjach paliw. Sami, swoim nierozważnym zachowaniem, możemy zaburzyć popyt i podaż na rynkach. 

Kupujmy świadomie i wybierajmy produkty, które są  energooszczędne. Dbajmy o efektywność energetyczną w budynkach, o odpowiednią stolarkę okienną, docieplenie itp.

Pamiętajmy, że dużo możemy sami zrobić. Wystarczą nasze chęci i świadomość skutków naszych codziennych wyborów.

Poradniki oszczędności energii cieplnej: Materiały edukacyjne - Ciepłolubni | Daj się ogrzać przyłącz się do ciepłolubnych (cieplolubni.com.pl)