PL  |  EN

Przedstawiciel OPEC na Euroheat and Power Congress 2024 w Rotterdamie

Poniżej relacja Dyrektora ds. Rozwoju Technologii Marka Dawidowskiego z kongresu Euroheat and Power, który dobył się w dniach 3-5 czerwca 2024 w Rotterdamie.


Scale up, CO2 down!” to główne hasło tegorocznej edycji kongresu EHPCongress24 w Rotterdamie. 3 dniowe wydarzenie sektora ciepłowniczego zebrało prawie 500 uczestników z całej Europy. Wydarzenie głównie skupione na ciepłownictwie w Europie przywiodło zaledwie 4 (sic!) reprezentantów z Polski. Główny przedstawiciel polskiego ciepłownictwa, Prezes IGCP Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Jacek Szymczak wystąpił pierwszego dnia kongresu  w sesji dotyczącej przeglądu rynku ciepłownictwa w Europie.


Debata podczas pierwszego dnia skupiła się na różnicach między strukturą spółek: prywatną a publiczną w ciepłownictwie - co przywołało historię systemu Rotterdamskiego, gdzie lokalna spółka w 2023 roku wróciła w prywatne ręce. Natomiast przedstawiciel Ministerstwa Holandii Reiner Koppelar wskazał na zasadność posiadania aktywów ciepłowniczych w lokalnych rękach. Przypomniał o krokach transformacji energetycznej począwszy od 1825 roku, kiedy to podłączono pierwszy odcinek sieci gazowej oraz zaznaczył priorytet dla całkowitej redukcji ryzyk przy prowadzeniu inwestycji. Mitygacja ryzyk kojarzy się często z czerwono/żółto/zielonymi tabelkami, ale szczerze mówiąc, przy tak dużej dynamice rynku oczekiwanie pełnej redukcji ryzyka jest nierealne.

Trzeba podejmować decyzje inwestycyjne z ryzykiem, bo brak decyzji to przecież przesuwanie problemu w czasie.


Podczas kongresu podkreśla się, właściwe zdefiniowanie, „value proposition” dla naszych klientów. Różnimy się od siebie, dlatego musimy znać naszych klientów, ich potrzeby oraz przewagi regionalne. Czymś co nie jest w pełni wykorzystywane to wartość dla sektora elektroenergetycznego. Ciepłownictwo powinno również skupić się na łączeniu sektorów, a oba sektory w synergii mogą wnieść dużą wartość w kierunku dekarbonizacji.

Według analityków EHP, potencjał dla nowych odbiorców w Polsce to ponad 1,5 mln budynków do 2030 roku. To trzeci największy wzrost w całej Europie. Vaule proposition w tym przypadku musi być precyzyjnie dopasowane, aby sprostać oczekiwaniom naszych klientów.

No i finansowanie - wnioski ze skutecznych i nieskutecznych projektów omówione przez fundusze i banki. Cenne wskazówki dla podziału ryzyk.


Dzień trzeci rozpoczął się od prezentacji systemu ciepłowniczego w Groningen, gdzie mieliśmy okazję zdalnie połączyć się ze świeżo oddaną do użytku instalacją ponad 24 tys. paneli solarnych na powierzchni 12 ha,  zrealizowaną przez 3 podmioty, ze stałą ceną w umowie przez okres 30(!) lat.

Do przewidzenia był fakt, że pompy ciepła będą stanowiły mocny akcent kongresu EHPCongress24. Doświadczenia Siemens Energy z Mannheim, Danfoss z Kopenhagi, Turboden z Włoch czy Wiem Energie z Wiednia wskazały na istotne wyzwanie w postaci obniżania temperatur sieci i wydłużania średniego czasu magazynowania ciepła. Poziom wyższy niż 90 st C, to szereg wyzwań na poziomie projektowania, który jest widoczny w przemyśle, bo przemysł często nie ma możliwości obniżania temperatur. Ciepłownictwo ma te możliwości.”